صنایع تجهیزات ایمنی

 

تجهیزات استاندارد، کاهش خسارت

      افزایش رو به رشد صنایع در کشور ما و به موازات آن افزایش تعداد حوادث، مدیران و صاحبان صنایع را وا می دارد که در کنار پرورش نیروی انسانی خلاق، آگاه و آماده از تجهیزات و ماشین‌آلات مدرن در آتش‌نشانی‌های صنایع استفاده نمایند. وقوع حوادث و آتش‌سوزی‌ها در هر محیطی خطرناک است، اما در محیط‌های صنعتی ابعاد آن گسترده‌تر است. می‌دانیم، نیروی انسانی متخصص و توانا به وسیله تجهیزات و ماشین آلات مطابق با تکنولوژی روز می تواند تاثیرات مثبتی در کاهش خسارات جانی و مالی داشته باشد. برای آگاهی از مشکلات پیش روی مسئولان ایمنی صنایع در تهیه و خرید تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی، موضوع را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

ارزیابی مشکلات

     از آنجا که وجود برخی کالاهای بی‌کیفیت و ناکارآمد در بازار انکارناپذیر است، لذا تهیه و خرید تجهیزات و ماشین‌آلات مورد‌نياز جهت انجام عملیات مبارزه با حریق و امداد و نجات که نقش مستقیمي در کاهش خسارات جانی و مالی دارند،‌ مي‌بايست مهم شمرده شود. بدیهی است لزوم رعایت رفتار حرفه‌ای در خرید تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی، می‌تواند نرخ خسارات در حوادث احتمالی را که همواره جان انسان‌ها و اقتصاد صنایع مورد تهدید قرار می‌دهد، کاهش دهد.

     با توجه به اینکه در تمام صنایع، کارخانجات و ارگان‌ها، مسئولان ایمني، مدیریت‌HSE یا مأمورین خاص، مسئولیت تهیه و خرید تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی را به عهده دارند، همواره با مشکلات متعددي روبرو می‌گردند. گاهی نیز بر اثر عدم توجه مدیران ارشد صنایع نسبت به اهمیت مسائل ایمنی و با تحت فشار قراردادن مسئولین ایمنی به بهانه کمبود بودجه و نبود اعتبارات، آنها را از رسیدن به اهداف موردنظر در تهیه و خرید تجهیزات کارآمد دور می‌نمایند که این اقدام مسئولین ایمنی را ناچار به خرید تجهیزاتی با کیفیت پایین و ارزان‌قیمت می‌نماید. همچنین عدم آگاهی مأمورین خرید صنایع از استانداردهای معتبر داخلی و بین‌المللی و عدم شناخت تجهیزات مدرن و مورد‌نیاز باعث می‌گردد، تجهیزات خریداری‌شده، نیازهای حیاتی صنایع را مرتفع ننماید. در اين عرصه، ورود کالاهای چینی که با كپي‌برداري از برندهای معروف اقدام به توليد و عرضه آنها مي‌گردد و بعضاً بسيار بي‌كيفيت و دردسرساز نيز هستند، مأمورین خرید را برای شناخت تجهیزات اصلی از تجهیزات مشابه با چالشی جدی روبرو مي‌نمايد.

لذا با توجه به مشکلات ذکر شده، توصیه‌هایی جهت دستیابی به تجهیزات استاندارد و محیطی ایمن و آماده در صنایع ارائه می‌شود.

 توصیه‌های راهبردی

1-   برای تخصیص بودجه مناسب، مدیران ارشد خود را، نسبت به اهمیت تهیه تجهیزات مناسب و با کیفیت که با جان پرسنل و اقتصاد صنعت در ارتباط است و همچنین عواقب جبران‌ناپذیر عدم توجه به این مهم، آگاه نمایید.

2-   قبل از هر کار اقدام به ارزیابی خطر و نیازسنجی اصولی نمایید و پس از جمع‌آوری اطلاعات و نظرخواهی از آتش‌نشانان مجرب صنایع، ویژگی‌های تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز را به دست آورید.

3-   ترجیحاً از شرکت‌ها و مراکزی خرید نمائید که به‌صورت گسترده‌اي در زمینه‌های مشاوره، طراحی، مهندسی خرید، تأمین تدارکات، نصب و راه‌اندازی تجهیزات و تعمیرات و نگهداری تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی فعالیت داشته باشند. در اين شركت‌ها عموماً كسب رضايت مشتري بر منافع مالي‌ اولويت دارد.

4-   تجهیزاتی را خریداری نمایید که دارای پشتیبانی،‌ خدمات پس از فروش یا گارانتی معتبر و مدت‌دار باشد.

5-   در هنگام انتخاب و خرید ماشین‌آلات و تجهیزات عملیاتی درباره صحت اطلاعات فنی درج شده بر روی آنها از کارشناسان حرفه‌ای و آتش‌نشانان مجرب نظرخواهی کنید.

6-   فقط تجهیزاتی را خریداری نمایید که مطابق با استانداردهای روز داخلی و بین‌المللی ساخته شده و مورد تأیید سازمان‌های معتبر مانند NIOSH, IPS, EN, ASTM, NFPA و .... باشند.

7-   در انتخاب تجهیزات به کارایی آنها توجه نمایید و از خرید تجهیزات و ماشین‌آلات با مارک‌های نامعتبر، تست‌نشده و ناکارآمد که فقط ظاهری زیبا و فریبنده دارند و بیشتر جنبه نمایشگاهی دارند، جداً خودداری نمایید. همچنين برای صحت اصالت تجهیزات و ماشین‌آلات وارداتی، کارت گارانتی، گواهی مبدأ، برگ سبز گمرکی و گواهی‌نامه‌های معتبر تولید (Certificate) را رؤیت و ضمن تطبيق تاريخ‌هاي ذكرشده با تاريخ روز، به دقت آنها را بررسي نماييد.

8-   همواره قبل از سفارش خريد سعي كنيد ليستي از مشتريان قبلي شركت فروشنده و يا ارائه‌دهنده خدمت را دريافت و طي تماس تلفني و حتي بازديد از تجهيز يا اجراي خدمت مذكور اعتماد لازم را كسب نماييد.  

9-   به یاد داشته باشید هر کالای گران‌قیمت الزاماً باکیفیت نیست. بنابراین قیمت شاخص تعیین‌کننده کیفیت نمی‌باشد.

10-صرفاً خرید خود را به یک یا چند شرکت محدود ننمائید و برای دستیابی به تجهیزات مورد‌نیاز با هزینه مناسب، با شرکت‌ها و مراکز بیشتری ارتباط برقرار نمائید.

11-برخی از تجهیزات مانند تجهیزات حفاظت فردی دارای طول عمر مفید می‌باشند. بنابراین به تاریخ تولید و انقضاء آنها توجه نمائید.

12-در حين استفاده از تجهيزات و لوازم خريداري‌شده، با بازرسي‌هاي متعدد آنها و انجام آزمايشات فني، از صحت وعده‌هاي ارائه‌شده توسط فروشنده آن تجهيز مطمئن شويد.

13-برخی از تجهیزات که در ساخت آن از مواد لاستیکی و پلیمری و .... استفاده شده است،‌ با مرور زمان از کیفیت آنها کاسته شده و بعضاً به‌دلیل انبارداری ناصحیح و درازمدت دچار صدمه و فرسودگی زود هنگام می‌گردند. بنابراین در هنگام تحویل تجهیزات از سلامت ظاهر و کیفیت آنها اطمینان حاصل نمائید.

14-برای اطمینان از کارایی محصولاتی که تازه وارد بازار شده‌اند از تولیدکننده یا واردکننده تجهیزات درخواست مانورهای میدانی نمائید.

نتیجه گیری

     تجربه ثابت کرده است کسانی که به طور آگاهانه و حرفه‌ای اقدام به تجهیز امور آتش‌نشانی و سایر اماکن صنعتي خود می‌نمایند، در رسیدن به اهداف سازمانی پویاتر و موفق‌تر می‌باشند. امید است با توصیه‌های ارائه شده، در امر تهیه و خرید تجهیزات و ماشین‌آلات آتش‌نشانی باکیفیت، در کنار نیروی انسانی زبده و متخصص، در راستای دستیابی به خط‌مشی ایمنی صنایع، قدم مثبتی برداشته باشیم.

    صنایع ایران با وجود كادر مهندسي بسيار قوي ،‌تجهيزات توليدي تخصصي و انحصاري ، تعهد و التزام پرسنل و مديريت شركت به امر كيفيت و تحويل به موقع ، همكاري با توليد كنندگان معتبر داخلی ، وجود شبكه گسترده فروش و خدمات باعث گرديد اين شركت در مدت فعاليت چند ساله خود در زمینه های زیر سر بلند از انجام كليه سفارشات در يافتي ، نامي نيك از تلاش صنعتگر ايراني در صنایع داخلی بر جاي بگذارد.

 

     - ارائه خدمات مشاوره در زمینه های  مختلف صنایع ( برندینگ, طراحی لوگو, چاپ و تبلیقات )

     - مطالعات مکان یابی و مطالعات بازارهای هدف صنایع

     - مطالعات امکان سنجی و طرحهای توجیهی صنایع

     - طراحی و احداث واحدهای صنایع ( تاسیسات و ابنیه )

     - اصلاح, ارتقاء و تامین تجهیزات و ملزومات واحدهای صنایع

    - تامین و تدارک کلیه لوازمات صنایع ( ابزارآلات, ملزومات ایمنی, ماشین آلات صنعتی, ماشین سازی, برق, الکترونیک, اتوماسیون صنعتی, انرژیهای نو و پاک )

     - همکاری آموزشی و مشاوره ای در طراحی و پیاده سازی واحدهای صنایع ( صدور کلیه گواهینامه های استاندارد بین المللی ISO )

     - فن آوری اطلاعات و ارتباطات واحدهای صنایع ( سخت افزار, نرم افزار, سیستم های جامع و خدمات اینترنت, طراحی وب سایت, شبکه و سیستم های مدیریت CRM 

     - مشاور بانکی و سرمایه گذاری واحدهای صنایع

     - تامین مالی

       ما به دنبال ايجاد فرصت هاي جديد  براي کسب و کار شما هستيم, فرصت هاي کسب و کار نبايد از دست بروند، در دسترس بودن اطلاعات جامع و بروز کسب و کار مي تواند به تحولي مثبت در فضاي کسب و کار شما بينجامد, براي شروع  و اثبات عملي اينکه ما هواي شما را داريم با ما تماس بگيريد.

 

                                                                                                                                                               صنایع ایران

شرکت وردسان

شرکت وردسان

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
شرکت وردسان

شرکت وردسان

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
اتصالات قابل انعطاف

اتصالات قابل انعطاف

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
ماشین ساز پایدار صنعت ارومیه

ماشین ساز پایدار صنعت ارومیه

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۲۴
وکیل پایه یک وکارشناس ارشد حقوق

وکیل پایه یک وکارشناس ارشد حقوق

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
داوری در دعاوی وقراردادها

داوری در دعاوی وقراردادها

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
مشاور حقوقی در شرکت ها

مشاور حقوقی در شرکت ها

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
گروه صنعتی نانو طراح

گروه صنعتی نانو طراح

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
مشاوره پیش تولید

مشاوره پیش تولید

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
نشست مقامات عالی رتبه ایران و آلمان

نشست مقامات عالی رتبه ایران و آلمان

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
تولید قطعات لاستیکی شایان پلیمر

تولید قطعات لاستیکی شایان پلیمر

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
صنایع مفتولی کمیل

صنایع مفتولی کمیل

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۷/۰۹
عایق نانو پلیمر - عایق نانو سیلیکون

عایق نانو پلیمر - عایق نانو سیلیکون

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۰۷/۰۴


Copy

شرکت فنی مهندسی علم و صنعت خواجه نصیر

مطالب مرتبط

  ثبت شکایات

  قوانین ثبت آگهی

  قوانین وبسایت

   

  logo-samandehi

  دارای پروانه نشر از مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  آدرس : ایران- تهران، زعفرانیه

  صندوق پستی 1458-19395

  تلفن :

  +982122750210

  +982122750380

  +982122750430

  نمابر:

  +982122750569

  همراه:

  +989128361805

  ایمیل:

  info@sanayeiran.com

  وبسایت:

  www.sanayeiran.com

  عضویت در خبرنامه

  ... و یا ایمیل خود را وارد کنید.

   
  تماس با ما

  *نام:

  ايميل:

  *پيام: