صنایع روکش دار

 

تاريخچه تشكيل پوشش هاي خوراكي
      استفاده از پوشش‌ها و فيلم‌هاي خوراكي براي افزايش زمان ماندگاري مواد غذايي از زمان‌هاي قديم معمول بوده است به عنوان مثال در چين پوشاندن پرتقال و ليموهاي تازه با استفاده از موم براي جلوگيري از خشك شدن پوست ميوه در قرن 12 و 13 مورد آزمايش قرار گرفت و از تبخير آب مواد غذايي و تبادل گازهاي تنفسي جلوگيري مي كرد در نتيجه تخمير را كاهش مي داد. در قرن 16 در انگلستان غوطه‌ور سازي مواد غذايي در روغن مورد استفاده قرار گرفته است.
     استفاده از پوشش و فيلم‌هاي ژلاتيني براي افزايش زمان ماندگاري گوشت‌ها توسط هاروراد و هارموني و پاركروموريس پيشنهاد شد.
     در سال 1930 از موم‌هاي پارافين با نقطه ذوب بالا براي پوشش مركبات جهت جلوگيري از كاهش رطوبت استفاده گرديد. در سال 1950 از امولسيون روغن در آب و موم كاربونانيز براي پوشش ميوه و سبزي تازه به كار برده شد.
     بسته‌بندي خوراكي محصولات تازه و جديدي نيستند در گذشته معمولا براي تركيباتي مانند سوسيس و كالباس استفاده مي شد كه روده حيوانات با گوشت گاو يا خوك پر مي شد اما در حال حاضر روده حيوانات با موادي مثل كلاژن، سلولز و ديگر گونه‌هاي خوراكي جايگزين شده است.
     اخيرا علاقه به استفاده از بسته‌بندي‌هاي خوراكي افزايش پيدا كرده است. پوشش‌هاي خوراكي آماده براي غذاهاي تازه بسيار سودمند است آنها مي توانند غذاها را از هجوم باكتري‌هاي بيروني محافظت كنند در غير اين صورت سريعا نرم، قهوه‌اي و آلوده به كپك مي شوند. در ضمن از رطوبت ميوه و سبزي براي تازه نگه داشتن آنها محافظت مي كنند.
     پس به طور كلي پوشش‌هاي شكري براي آب نبات‌ها و پوشش‌‌هاي مومي براي ميوه و سبزي و پوشش‌هاي چربي جامد و روغن‌ها براي مواد غذايي استفاده مي شد.
پوشش خوراكي يك لايه نازك است كه در سطح غذا رسوب كرده وخورده مي شود پوشش خوراكي به خوبي خصوصيات يك غذا را دارد رنگ خوشايند،‌ رايحه،‌ مزه، طعم كه بايد براي خوراكي‌ها رعايت شود اما در بسياري موارد براي بسته‌بندي به كار نمي رود.
پوشش‌هاي خوراكي به دو دسته تقسيم مي شوند: 
     1. پليمرهاي زيستي (پروتئين و پلي ساكاريد) 
     2. ليپدها (واكس‌ها) 

     پليمرهاي زيستي مثل پروتئين شير، ژلاتين،‌ نشاسته، اترهاي سلولزي، اين پليمرها معمولا آب دوست هستند و در برابر محصولا آب گريز مثل چربي و اكسيژن و انواع چاشني‌ها مناسبند. بعضي مواقع يك ديواره به همان اندازه كه تركيباتآب دوست نياز دارند به تركيبات آب گريز نيز احتياج دارند مانند آب و اكسيژن.
در اين موارد مي توان از پليمرهاي زيستي و پپتيدها استفاده كرد اين پوشش‌ها به دو صورت هستند: 
     1. پوشش‌هاي دو لايه‌اي 
     2. پوشش بر مبناي امولسيون
     از سال 1960 به بعد وجود تكنولوژي ساخت كيسه‌هاي خوراكي براي نگهداري غذاها خصوصا سوپ خشك ميسر است اين كيسه‌ها زماني كه همراه آب جوشيده مي شوند همراه سوپ كاملا حل شده.
نشاسته يكي از تركيبات اين كيسه‌ها مي باشد كه براي غليظ كردن سوپ نيز استفاده مي شود نشاسته مي تواند به مواد ترموپلاستيك تبديل شود (موادي كه دربرابر حرارت حالت ارتجاعي دارند) يك نقطه ضعف مهم اين لايه‌هاي نشاسته اين است كه در آب محلول هستند و بنابراين نمي توانند براي غذاهايي كه رطوبت بالا دارند استفاده شود.
     لايه‌هاي آميلوز بيشتر از لايه هاي نشاسته انعطاف پذيرند تمام نشاسته‌هاي آميلوز‌دار داراي خاصيت اسفنجي هستند آنها معمولا شامل 70درصد آميلوز و 30درصد آميلو پكتين هستند درحالي كه اكثر نشاسته‌ها 20 درصد آميلوز دارند.
     اين اسفنج‌ها توسط فشار و جريان حرارت ساخته مي شوند به اين صورت كه نشاسته در آب گرم 55 تا 80 درجه سانتي گراد (بسته به نوع نشاسته) شناور مي شود دانه‌ها شروع به جذب آب مي كنند و چند برابر اندازه اصلي شده و متورم مي گردند و سرانجام دانه‌ها پاره يا متلاشي مي شود در طول متورم شدن دانه، شفافيت نشاسته افزايش مي يابد اين فرايند تا زماني كه دانه‌ها شروع به متلاشي شدن كنند ادامه مي يابد تا يك توده با ويسكوزيته بالا توليد شود اين توده يك ژلاتين است به نام خمير نشاسته و عمل آن را ژلاتينه شدن گويند. حل شدن نشاسته زماني كه خمير را تا حرارت 100تا 160 درجه سانتي گراد بپزند اتفاق مي افتد.
     اين عمل در ماشين‌هاي مخصوص كه با فشار و حرارت كار مي كند انجام مي شود آب تخمير مي شود و يك توده اسفنجي تشكيل مي شود كه اين توده براي بسته‌بندي استفاده مي گردد. 
ديگر پوشش‌هاي خوراكي كه از شير و فراورده‌هاي لبني ساخته مي شود بسيار مورد بررسي قرار گرفته استاين پوشش زمان ماندگاري ميوه و سبزي تازه در مغازه و خانه را بالا مي برد. اين پوشش شامل كازئين و ويتامين C مي باشد از اين پوشش براي تكه‌هاي كوچك سيب پوست كنده استفاده مي شود اين تكه‌ها در كازئين مايع فرو برده مي شود. وجود پوشش كازئين باعث تازه ماندن تكه‌هاي پوست كنده سيب تا چند روز مي شود اما تكه‌هايي كه در كازئين فرو برده نشده پس از چند ساعت قهوه‌اي و چروك مي شود.
     مشابه آن بسته‌بندي خواركي ديگري است كه از پروتئين سويا، ذرت، گندم به دست مي آيد اين لايه‌ها در برابر آب حساسند و نسبت به اكسيژن لايه‌هايي موثرند.
     لايه‌هاي پروتئين معمولا تراوايي اكسيژن كمتري نسبت به لايه‌هاي پلي ساكاريد دارند كه ممكن است به دليل خاصيت قطبي‌تر و ساختار خطي پروتئين‌ها باشد.
     پوشش خوراكي كه از پروتئين ذرت گرفته شده به نام VEGO-Coat ناميده مي شود اين پوشش از تركيب پروتئين ذرت، زئين و ديگر عناصر طبيعي توليد مي شود اين پوشش مي تواند مدت دوام مغز و ميوه مغزدار را گسترش دهد و مانع چسبناكي قطعه‌هاي شيرين بيان و قرص‌هاي دارويي مي شود اين پوشش به صورت درخشان، شفاف و الاستيك مانند است پروتئين زئين يك ماده منحصر به فرد طبيعي پروتئين ذرت است كه از گلوتن بلغور ذرت توليد مي شود. اين پوشش در آب نامحلول است و در الكل محلول است اين پوشش مايع است و مي تواند براي روكش كردن، اسپري كردن، پختن و ديگر روش‌ها به كار رود.
 
     نوع ديگر پوشش خوراكي استفاده از پوشش سلولزي است سلولز ترموپلاستيك نيست به اين دليل بيشتر از اترهاي سلولزي براي بسته‌بندي استفاده مي شود مثل متيل سلولز (MC) هيدروكسي پروپيل متيل سلولز (HPMC) هيدروكسي پروپيل سلولز(HPC) و كربوكسي متيل سلولز اين پوشش‌ها خوراكي هستند و ميانگين استحكام را دارند، انعطاف‌ پذيرند، شفاف و همچنين در برابر چربي‌ها و روغن‌ها مقاوم‌اند تنها نقطه ضعف آنها حساسيت به آب است MC, HPMC، صورت حرارتي شكل گرفته و ايجاد پوشش ژلاتيني مي كند كه در سيب‌زميني سرخ كرده، پيازهاي حلقه‌اي و ديگر غذاهايسرخ شده به منظور كاهش جذب روغن در طول پخت استفاده مي شود.
     از ديگر مشتقات سلولز مي توانند از طريق قالب‌گيري تزريقي،‌ فشاري، يا با استفاده از دميدن شكل بگيرند.
     نوع ديگر پوشش در صنعت گوشت‌هاي تازه و براي نگهداري رنگ قرمز گوشت‌هاي منجمد شده استفاده مي شود اين پوشش‌ها معمولا نامرئي هستند اين پوشش زمان ماندگاري گوشت گاو را موقع ذبح به 50 روز يا بيشتر و درگوشت بره به 70 روز يا بيشتر مي رساند اين پوشش‌ها معمولا از جنس استالدئيد منوگليسريد است.
     همچنين كلسيم و تثبيت كننده‌هاي كلوئيدي محلول در آب اساس فيلم‌هايي هستند كه ممكن است به لاشه گوشت تازه، پاشيده شده و باعث طولاني شدن زمان ماندگاري آنها شود اين فيلم‌ها نمي توانند شسته شوند يا از روي گوشت جابه‌جا شوند.
     آلودگيهاي باكتريايي در لاشه‌ها يكي از مشكلات آنهاست در حالي كه فيلم‌هاي آلژيناتي روي سطح گوشت ريخته شده و اجازه نمي دهند هيچ باكتري در لاشه وارد شود زماني كه فيلماي آلژيناتي روي سطح گوشت شكل مي گيرند به آنها آب اضافه مي شود درمدت زماني كه فيلم‌ها آب را به دام انداخته و در خود نگه مي دارند هيچ باكتري قادر به رشد نيست. بعضي از تركيبات كلردار همراه با محلو‌ل‌هاي آلژيناتي استفاده مي شود.
     بجز آلژينات‌ها از كارگينان‌ها و جلبك‌هاي دريايي براي بسته‌بندي و طولاني كردن عمر انبارداري محصولاتي مثل مرغ، ماهي، غذاهاي فريز شده،‌ و تنظيم ورود و خروج اكسيژن و جلوگيري از فساد غذاهايي كه داراي چربي پيوسته هستند مثل آجيل‌ها و انواع دسر و بستني استفاده مي شود.
     بعضي از فيلم‌هاي خوراكي روي شيريني و نان سطح صيقلي ايجاد مي كنند و از چسبندگي و كم شدن رطوبت جلوگيري مي كنند كه معمولا از جنس پروتئين ذرت، روغن گياهي، گليسيرين و آنتي اكسيدان‌ها مي باشد كه علاوه بر شيريني و نان براي ايجاد سطوح صيقلي و اضافه كردن زمان ماندگاري انواع شكلات كه از بادام زميني و گونه‌هاي ساخته شده است استفاده مي شود. 
     از ديگر بسته‌بندي‌هاي خوراكي كه مي توان نام برد پلي ساكاريدي به نام پالولان و كتين مانند كيتوسان نيز حائز اهميت‌اند كه هر يك خصوصيات خاص خود را دارند.
چيزي كه مهم است اين است كه اكثر بسته‌بندي‌هاي خوراكي داراي خصوصيات ويژه‌اي نظير رنگ، بو، عطر وطعم هستند كه معمولا در عصر ما بسته‌بندي‌هاي خوراكي از آن بي بهره‌اند.

پوشش ها و روکش های خوراکی :

     پو ششها  و رو کشهای  خوراکی یک  گروه منحصر به فرد از مواد بسته بندی کننده را  تشکیل  میدهند   با  سایر مواد  بسته  بندی کننده بیولوژیکی و بسته  بندیهای  متعارف ،  تفاوت دارند  . پوشش ها   و   روکش های  خوراکی در حالت شکلگیری    و  استفاده  برای  مواد   غذایی تفاوت   دارند   . پوشش  های خوراکی ،  با  اضافه نمودن یک  محلول روکش  دهنده   مایع   یا ترکیبات  مذاب  بر روی محصول   بهدست  آورده  میشوند . این مواد را میتوان با استفاده  از  قلم مو ، اسپری کردن  و یا  مواد سیال  کننده نیز مورد استفاده قرار داد. پوشش  های خوراکی  بخشی  از یک محصول غذایی  به شمار آمده و  از این روی به  ویژگیهای  و  خواص  ظاهری مواد  غذایی ، نباید  هیچ  گونه  تاثیری را وارد آورند  . اما  از  سوی دیگر روکش  های  خوراکی ساختار های جداگانه  ای هستند که  در مراحل  بعدی شکل  یافته و  به  مواد غذایی افزوده  میشوند  .  این مواد  با استفاده پخش کردن و خنک  کردن محلولهای  روکش  دهنده بر روی یک سطح درجه بندی شده، خشک کردن ماده روکش بر روی یک درام خشک کننده ،و  یا با  استفاده  از  شیوه های  سنتی فرآوری  پلاستیک  به   وجود  آورده  میشوند  . پوشش  ها  و  روکش  های خوراکی موانعی را در مقابل   رطوبت  ، اکسیژن ،  دی  اکسیدکربن ،  بوها  ،لیپیدها و  سایر عوامل به   وجود  آورده  و  مواد  غذایی را در درون خود   نگه داشته  و  کلیت  مکانیکی  مواد  و  یا  حمل  و  نقل  و  نگهداری  ماده غذایی  را آسان   میسازند .           از پوشش  ها و  روکش های   خوراکی در  بخشهای جداگانه  از محصول  و  برای  بهبود  کیفیت ماده غذایی  تولید  شده میتوان  استفاده   نمود  .

خصوصيات فيلم هاي خوراكي
·          خصوصیات ظاهری و ارگانولپتیکی
       بهبود ظاهر سطحی فیلم مانند شفاف و براق بودن و خصوصیاتی نظیر عدم چسبندگی در فیلم ها از جمله خصوصیات مهم می باشد. خواص نوری فیلم های پلیمری به فرمولاسیون فیلم و روش ساخت آن بستگی دارد به طوری که آزمایشات نشان داده که فیلم های تهیه شده از گلوتن شفافیت خوبی داشته در حالیکه فیلم های لیپیدی اغلب مات و کدر و چسبنده می باشند.
 
·       خصوصیات مکانیکی  
     به منظور تسهیل استفاده از فیلم ها لازم است که آن فیلم ها از خود انعطاف پذیری نشان دهند و نسبت به شکستگی و خراشیدگی مقاوم باشند. خواص مکانیکی فیلم های خوراکی به نوع ماده تشکیل دهنده فیلم بستگی دارد. همچنین خواص مکانیکی فیلم به شرایط تشکیل ( نوع فرایند و حلال، سرعت سرد کردن، تبخیر و ...) بستگی دارد. استحکام فیلم های گلوتنی به غلظت گلوتن و pH   محلول تشکیل دهنده فیلم وابسته است.
 
·          نفوذپذیری
       تحقیقات نشان داده است که انتشار گاز برای نفوذپذیری آن عامل مهمی محسوب می شود، اما در مقابل برای انتقال رطوبت هم جذب و هم انتشار پارامترهای اساسی هستند.  منظور از نفوذپذیری حالتی است که اجازه عبور ماده نفوذ کننده را از مواد می دهد. اگر هیچ سوراخ یا حفره ای در ماده بسته بندی وجود نداشته باشد، آنگاه نفوذپذیری (P  ) حاصلضرب ضریب انتشار (D  ) در ضریب حلالیت (S  ) می باشد. ضریب انتشار نشان دهنده حرکت مولکولهای ماده نفوذکننده در پلیمر است و ضریب حلالیت نشان دهنده غلظت ماده نفوذکننده ای است که در تعادل با فشار خارج می باشد.
  عملکرد و کاربرد فیلم های خوراکی
·          خاصیت ممانعت کنندگی
     یکی از عملکردهای مهم فیلم ها توانایی آنها درممانعت از تبادل گازها، روغن، بخار آب و رطوبت می­باشد که به هر کدام از موارد به اختصار اشاره خواهد شد.
 ممانعت کنندگی در برابر رطوبت، بخار آب و گازها
        رطوبت در موادغذایی جهت حفظ و نگهداری ، تازگی، کنترل آلودگی و رشد میکروبی، حفظ خاصیت چشایی بسیار مهم می­باشد. پوشش های خوراکی می­توانند برای میوه­های تازه، خشک شده و سبزیجات و    میوه­های حداقل فرایند شده­ و یا به اصطلاح  and vegetable   minimally processed fruit     (MPFV)   به منظور افزایش ماندگاری­ استفاده می­شوند. در واقع  این فیلم ها با ایجاد اتمسفر اصلاح شده( تغییر یافته) و جلوگیری از افت و یا جذب رطوبت ماندگاری این دسته از مواد غذایی را افزایش می دهند. پوشش دهی این میوه­ها با منشاء سلولزی مورد مطالعه قرار گرفت و هویج ها به مدت 12 روز در دمای 10 درجه سانتیگراد قرار داده شدند. نتایج نشان داد پوشش های               پلی ساکاریدی همانند یک محافظ عمل کرده و مانع از خروج ذرات آب از سطح قطعات میوه شد و کیفیت ماندگاری آنها افزایش یافت. 
     استفاده از فیلمهای خوراکی  تهیه شده با زئین ذرت بر روی گوجه فرنگی نیز گزارش شده که رسیدگی گوجه فرنگی را به مدت شش روز به تعویق می­اندازد. در مطالعات دیگر فیلم های زئین به همراه اولئیک اسید نشان داد که تازگی و رنگ براکلی را در طی انبارداری افزایش می­دهد. این افزایش در ماندگاری به دلیل ایجاد اتمسفر اصلاح شده می­باشد.
     استفاده از فیلم های خوراکی برای میوه های فرایند شده
  میوه تازه به علت رسیدگی فیزیولوژیکی و تغییرات بیو شیمیایی و فساد میکروبی سریع تغییر رنگ داده و فاسد می شوند.همچنین  در میوه های فرایند شده به علت آسیب دیدگی بافتها در طی عملیاتی از قبیل پوست گیری، برش و قطعه قطعه کردن ایجاد می­شود افزایش می­یابد. طول عمر و ماندگاری میوه­های فرایند شده تحت شرایط نگهداری در یخچال 7-14 روز و یا کمتر می­باشد. استفاده از اتمسفر اصلاح شده با استفاده از بیوفیلم ها و پوشش های خوراکی سبب افزایش ماندگاری  می­گردد.
     استفاده از فیلم های خوراکی  تهیه شده با زئین ذرت بر روی گوجه فرنگی نیز گزارش شده که رسیدگی گوجه فرنگی را به مدت شش روز به تعویق می­اندازد. در مطالعات دیگر فیلم های زئین به همراه اولئیک اسید نشان داد که تازگی و رنگ براکلی را در طی انبارداری افزایش  می­دهد.این افزایش در ماندگاری به دلیل ایجاد اتمسفر اصلاح شده می­باشد.
 استفاده از فیلمها و پوشش ها برای میوه­های خشک شده
     میوه های خشک شدهمانند کشمش ، آلوها، خرما اگر در اتمسفر مرطوب قرار گیرند رطوبت جذب کرده و حالت چسبناکی پیدا می­کنند و اگر در اتمسفر خشک نگهداری شوند رطوبت خود را از دست داده و سفت و غیر قابل مصرف می­شوند. برای کاهش این تغییرات تحقیقات زیادی صورت گرفته است که یکی از این روشها پوشش دهی این محصولات با ترکیبات متفاوت می­باشد. یکی از موادی که به منظور پوشش دهی کشمش بکارمی رود molten wax   می باشد که به روش غوطه­وری انجام می­گیرد.
ممانعت کنندگی در برابر روغن
      مصرف روغن در جیره غذایی ارتباط زیادی با بیماریهای کرونر قلبی دارد. ولی با این وجود به علت طعم ویژه غذاهای سرخ  شده اغلب مردم از این دسته از غذاها بیشتر مصرف می کنند. اخیرا تعداد زیادی از مطالعات مبنی بر استفاده از پوشش های خوراکی به منظور ممانعت در جذب روغن می باشد.
هیدروکلوئیدهای متفاوتی از قبیل متیل سلولز و مشتقات آنها می توانند به منظور کاهش جذب روغن در محصولات سرخ کردنی استفاده شوند. در مطالعه­ای نشان داده شد که میزان جذب روغن در سیب زمینی های تیمار شده با پکتین نصف روغن جذب شده در نمونه های شاهد ( فاقد پوشش پکتینی) می باشند.
 ممانعت کنندگی در برابر باکتری ها
     امروزه عوامل ضد ميكروبي يا به اصطلاح آنتي باكتريال به طور مستقيم به غذاها اضافه مي شوند ولي به دليل وجود مواد ديگري در غذا ممكن است اثر آنها كمتر شود. با توجه به اينكه اغلب آلودگي ها در سطح مواد غذايي اتفاق مي افتد در چنين مواردي استفاده از  پوشش ها وفيلم هاي خوراكي حاوي مواد ضد باكتري مي تواند كارايي بالاتري نسبت به افزايش مواد انتي باكتريال به طور مستقيم بر روي غذا داشته باشد.
     کیتوزان پلی ساکاریدی است که با استیله کردن کیتین به دست می آید که به طور معمول در دیواره سلولی قارچ ها وجود دارد. کیتوزان به طور وسیعی در فیلم های ضد میکروبی استفاده شده و وجود آن در فیلم از رشد میکروارگانیسم های پاتوژنیک جلوگیری می کند. مشخص شده است که فعالیت آنتی میکروبی کیتوزان علیه باکتریها به دلیل ماهیت پلی­کاتیویونیک مولکولهای آن می باشد که تداخل و شکل گیری کمپلکس های پلی الکترونیک با پلیمرهای سطح سلول باکتری مانند لیپو پلی ساکاریدها، تئیکوئیک اسید، تیکورونیک اسید و پلی ساکاریدهای کپسول صورت می گیرد.   1990)   (Muzzarelli et al فیلم های کیتوزانی بر روی لیستریا منو سیتوژنژ آزمایش شد و مشخص شد که از رشد آنها جلوگیری می کند.
·         ایجاد خاصیت glaze در برخی محصولات غذایی
      برای شیشه ای کردن و جلادهی محصولات و حفظ و بهبود ظاهر غذاها می توان از پوشش های خوراکی استفاده نمود. Shellac اولین و قدیمی ترین ماده ای است که برای پوشش دهی استفاده شد . از این ماده برای جلادهی محصولات قنادی  به ویژه شکلات های بادامی استفاده می شد. با توجه به ویژگی پروتئین ها و وجود زنجیره های طویل این امکان وجود دارد که از آنها با استفاده از یک پلاستیک کننده مناسب و یک ترکیب مناسبی از حرارت و نیروی shear  فیلم تهیه گردید. برخی از فیلم های پروتئینی از نظر تجاری مورد استفاده قرار گرفته اند که از آنها می توان به پوشش های کلاژنی بکار رفته در سوسیس ها و یا ژلاتین به کار رفته درکپسولهای دارویی اشاره نمود.

    صنایع ایران با وجود كادر مهندسي بسيار قوي ،‌تجهيزات توليدي تخصصي و انحصاري ، تعهد و التزام پرسنل و مديريت شركت به امر كيفيت و تحويل به موقع ، همكاري با توليد كنندگان معتبر داخلی ، وجود شبكه گسترده فروش و خدمات باعث گرديد اين شركت در مدت فعاليت چند ساله خود در زمینه های زیر سر بلند از انجام كليه سفارشات در يافتي ، نامي نيك از تلاش صنعتگر ايراني در صنایع داخلی بر جاي بگذارد.

 

     - ارائه خدمات مشاوره در زمینه های  مختلف صنایع ( برندینگ, طراحی لوگو, چاپ و تبلیقات )

     - مطالعات مکان یابی و مطالعات بازارهای هدف صنایع

     - مطالعات امکان سنجی و طرحهای توجیهی صنایع

     - طراحی و احداث واحدهای صنایع ( تاسیسات و ابنیه )

     - اصلاح, ارتقاء و تامین تجهیزات و ملزومات واحدهای صنایع

    - تامین و تدارک کلیه لوازمات صنایع ( ابزارآلات, ملزومات ایمنی, ماشین آلات صنعتی, ماشین سازی, برق, الکترونیک, اتوماسیون صنعتی, انرژیهای نو و پاک )

     - همکاری آموزشی و مشاوره ای در طراحی و پیاده سازی واحدهای صنایع ( صدور کلیه گواهینامه های استاندارد بین المللی ISO )

     - فن آوری اطلاعات و ارتباطات واحدهای صنایع ( سخت افزار, نرم افزار, سیستم های جامع و خدمات اینترنت, طراحی وب سایت, شبکه و سیستم های مدیریت CRM 

     - مشاور بانکی و سرمایه گذاری واحدهای صنایع

     - تامین مالی

       ما به دنبال ايجاد فرصت هاي جديد  براي کسب و کار شما هستيم, فرصت هاي کسب و کار نبايد از دست بروند، در دسترس بودن اطلاعات جامع و بروز کسب و کار مي تواند به تحولي مثبت در فضاي کسب و کار شما بينجامد, براي شروع  و اثبات عملي اينکه ما هواي شما را داريم با ما تماس بگيريد.

 

                                                                                                                                                               صنایع ایران

 

 

 

شرکت وردسان

شرکت وردسان

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
شرکت وردسان

شرکت وردسان

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
اتصالات قابل انعطاف

اتصالات قابل انعطاف

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
ماشین ساز پایدار صنعت ارومیه

ماشین ساز پایدار صنعت ارومیه

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۲۴
وکیل پایه یک وکارشناس ارشد حقوق

وکیل پایه یک وکارشناس ارشد حقوق

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
داوری در دعاوی وقراردادها

داوری در دعاوی وقراردادها

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
مشاور حقوقی در شرکت ها

مشاور حقوقی در شرکت ها

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
گروه صنعتی نانو طراح

گروه صنعتی نانو طراح

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
مشاوره پیش تولید

مشاوره پیش تولید

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
نشست مقامات عالی رتبه ایران و آلمان

نشست مقامات عالی رتبه ایران و آلمان

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
تولید قطعات لاستیکی شایان پلیمر

تولید قطعات لاستیکی شایان پلیمر

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
صنایع مفتولی کمیل

صنایع مفتولی کمیل

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۷/۰۹
عایق نانو پلیمر - عایق نانو سیلیکون

عایق نانو پلیمر - عایق نانو سیلیکون

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۰۷/۰۴


Copy

شرکت فنی مهندسی علم و صنعت خواجه نصیر

مطالب مرتبط

  ثبت شکایات

  قوانین ثبت آگهی

  قوانین وبسایت

   

  logo-samandehi

  دارای پروانه نشر از مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  آدرس : ایران- تهران، زعفرانیه

  صندوق پستی 1458-19395

  تلفن :

  +982122750210

  +982122750380

  +982122750430

  نمابر:

  +982122750569

  همراه:

  +989128361805

  ایمیل:

  info@sanayeiran.com

  وبسایت:

  www.sanayeiran.com

  عضویت در خبرنامه

  ... و یا ایمیل خود را وارد کنید.

   
  تماس با ما

  *نام:

  ايميل:

  *پيام: